Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

OBLICZA WAŁCZA odc.12

 
Przełom XIX i XX wieku zapisał się w historii i architekturze miasta, jako okres intensywnego rozwoju. W architekturze Wałcza odznacza się pełen uroku Ratusz zbudowany w 1890 roku, jest także nastrojowy dzisiejszy Plac Wolności okolony stuletnimi kamieniczkami dawnych patrycjuszy. Neogotyckie budownictwo sakralne wplecione zostało w sieć starych wąskich uliczek, ale i ruchliwych „od zawsze” komunikacyjnych arterii przecinających miasto. Tu i ówdzie zachowały się dostojne czynszowe kamienice pamiętające okres funkcjonowania licznych tartaków, odlewni żelaza, fabryk maszyn i mebli. Bardzo ciekawy jest gmach starej poczty z mozaikowymi elementami dekoracyjnymi przypominającymi, że kiedyś komunikowaliśmy się ze światem prawie wyłącznie przy pomocy listów. Szczególnie starannie zrewitalizowano ponad stuletni, częściowo szachulcowy, budynek dawnego notariatu z pięknym wykuszem przyozdobionym płaskorzeźbami. w krajobraz miasta wtopione są dwa jeziora, albo raczej to miasto wtuliło się między ich brzegi. Szczególnie popularne stało się jezioro Raduń z piękną, i często uczęszczaną przez mieszkańców i odwiedzających promenadą spacerową. Wałcz kojarzyć się jednak powinien nie tylko z rekreacją ale i z wielkimi sportowymi sukcesami.

 


PomZachodnie
 
Data pliku video: 2015-09-28, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wałecki

Powiat wałecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wałcz. Na powiat składają się cztery miasta: Wałcz, Człopa, Mirosławiec, Tuczno, a także sześć gmin: Lipiany, Pyrzyce, Bielice, Kozielice, Przelewice, Warnice.

Na ziemie powiatu wałeckiego dojedziemy drogami krajowymi nr 10 i 22, a także wojewódzkimi 163, 177, 178 oraz 179. Dostaniemy się tu również transportem kolejowym.

Czekają tu na nas liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Ciekawostką jest stado wolno żyjących żubrów. Stado na terenie gminy Mirosławiec liczy 40 sztuk. Jest też coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych na terenie naszego kraju.  

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola