Belka
Niedziela, 18 Listopada 2018   imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wznowienie kolejowych pasażerskich przewozów do Wałcza

Data publikacji: 2012-08-06, Data modyfikacji: 2012-10-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Wznowienie kolejowych pasażerskich przewozów do Wałcza

Po dwunastu latach wałecki dworzec PKP ponownie zacznie funkcjonować.  Od 1 września br. zostaje przywrócone połączenie kolejowe na trasie Piła – Szczecin przez Wałcz, Kalisz Pomorski oraz Stargard Szczeciński.

W dniu 2 sierpnia odbyła się jazda próbna szynobusem ze Szczecina do Wałcza. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz województwa zachodniopomorskiego oraz gminnych rozlokowanych wzdłuż tej linii kolejowej. Próba generalna wypadła pomyślnie.Mieszkańcy Wałcza oraz pozostałych gmin z optymizmem oczekują 1 września. Tym samym pomyślnie zakończyły się wieloletnie starania i prace nad przywróceniem tego połączenia kolejowego.

Przypomnijmy, że inicjatorami tych działań około 10 lat temu byli: Burmistrz Wałcza - Zdzisław Tuderek i Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Andrzej Hypki.

Po przyjeździe władze lokalne wraz z gośćmi udały się doZespołu Szkół Nr 4 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie odbyło się spotkanie poświęcone działaniom poprzedzającym przywrócenie kolejowego ruchu pasażerskiego. Miasto Wałcz reprezentowane było przez Zastępcę Burmistrza - Jolantę Wegner oraz Sekretarza -  Eugeniusza Wilczyńskiego.

Poniżej przytaczamy wypowiedzi gości specjalnych:

Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Wojciech Drożdż.

„Szanowni Państwo,dla mnie jako członka zarządu woj. zachodniopomorskiego,czyli gospodarza regionu jest to dzień szczególnie ważny i jest to dzień szczególnie szczęśliwy. Dziś wreszcie Wałcz jako jeden z najbardziej istotnych ośrodków miejskich jest skomunikowany komunikacją kolejową ze Szczecinem – stolicą województwa. Jest to dla nas bardzo istotne z punktu widzenia integralności naszego województwa, a istotne również dla Państwa, bo dzięki tej linii wiele osób nie będzie już wykluczonych społecznie ze sprawnej możliwości przemieszczania się poza swoją miejscowość. Jest to bardzo duży sukces wszystkich miast, jak i naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Chciałbym przypomnieć,  że 20 % ogółu wszystkich inwestycji kolejowych finansowanych ze środków unijnych kolejowych to inwestycje w województwie zachodniopomorskim. Dzięki odbudowie tej linii możliwe będzie szybkie i sprawne dotarcie do szczecińskich uczelni, szczecińskich szpitali specjalistycznych, szczecińskich ośrodków wysokiej kultury. Mam nadzieję, że ta linia uzyska nie tylko stałych klientów ale również będzie linią, która wzmocni atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną regionu wałeckiego w naszym województwie i przybliży też Piłę do Szczecina.”

Dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A.– Józef Matuszczak przybliżył realizację tego przedsięwzięcia, wspominając o kosztach: „Dotychczas modernizacja tej linii kosztowała nas 45 mln zł, z czego środki RPO WZ wyniosły 14,7 mln zł”

Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego - Jadwiga Rajkiewicz przedstawiła kilka informacji dotyczących połączenia kolejowego na trasie Piła – Szczecin:Zarząd Województwa przeznaczył 5 autobusów szynowych o najwyższym standardzie przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych, rowerów, wózków dziecięcych. Szynobusy wyposażone są w 157 miejsc siedzących.

Dyrektor Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów Regionalnych - Andrzej Chańko przedstawił w formie prezentacji multimedialnej stare i obecne standardy przewozów regionalnych. Zapowiedział, że jeżeli w przyszłości przewozy przyniosą zyski możliwe będzie wybudowanie „mijanki”, aby zapewnić ciągłość ruchu szynobusów. Umożliwi to rozbudowanie rozkładu jazdy o kolejne kursy szynobusów.

Uroczystość zakończyła się odjazdem szynobusu w stronę Szczecina.

Pobierz rozkład jazdy

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

walcz.um.pl, Źródło artykułu: walcz.um.pl, Autor zdjęć: walcz.um.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wałecki

Powiat wałecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wałcz. Na powiat składają się cztery miasta: Wałcz, Człopa, Mirosławiec, Tuczno, a także sześć gmin: Lipiany, Pyrzyce, Bielice, Kozielice, Przelewice, Warnice.

Na ziemie powiatu wałeckiego dojedziemy drogami krajowymi nr 10 i 22, a także wojewódzkimi 163, 177, 178 oraz 179. Dostaniemy się tu również transportem kolejowym.

Czekają tu na nas liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Ciekawostką jest stado wolno żyjących żubrów. Stado na terenie gminy Mirosławiec liczy 40 sztuk. Jest też coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych na terenie naszego kraju.  

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola