Belka
Niedziela, 18 Listopada 2018   imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wykład dr Janusza Minkowskiego - Osadnictwo...

Data publikacji: 2013-09-23, Data modyfikacji: 2013-09-23
A A AWydrukDrukuj  
 

15 września w Muzeum Ziemi Wałeckiej zebrani goście mieli okazję wysłuchać wykładu dr Janusza Minkowskiego Osadnictwo na ziemi wałeckiej po drugiej wojnie światowej. Był to trzeci z serii wykładów organizowanych w ramach Europejskich Dni Kultury – „Nie od razu Polskę zbudowano".

J. Minkowski wraz z rodziną również należał do repatriantów z 1945 r. Dzisiaj jest wałczaninem, jednak zaraz po wojnie został przesiedlony z Wileńszczyzny, gdzie urodził się w 1937 r. w Baciużynie. W 1963 r. ukończył Wydział Historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. W 1975 r.  na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Był wieloletnim nauczycielem historii w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Wałczu, a także pierwszym powojennym dyrektorem tej placówki.
Osadnictwo na ziemi wałeckiej po drugiej wojnie światowej należy zaliczyć do wyjątkowych i niespotykanych w historii Polski zjawisk demograficznych z uwagi na czas, rozmiary, szybkość oraz warunki w jakich odbywało się przemieszczanie ludności – ocenia J. Minkowski -Ówczesna władza musiała się uporać z kilkoma problemami. Przede wszystkim z wysiedleniem Niemców, zasiedleniem tych terenów ludnością polską, organizowaniem od podstaw administracji państwowej, instytucji gospodarczych, placówek oświatowo-kulturalnych oraz innych instytucji, które umożliwiały funkcjonowanie ludności.

 

UM Wałcz, Źródło artykułu: www.um.walcz.pl, Autor zdjęć: UM Wałcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wałecki

Powiat wałecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wałcz. Na powiat składają się cztery miasta: Wałcz, Człopa, Mirosławiec, Tuczno, a także sześć gmin: Lipiany, Pyrzyce, Bielice, Kozielice, Przelewice, Warnice.

Na ziemie powiatu wałeckiego dojedziemy drogami krajowymi nr 10 i 22, a także wojewódzkimi 163, 177, 178 oraz 179. Dostaniemy się tu również transportem kolejowym.

Czekają tu na nas liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Ciekawostką jest stado wolno żyjących żubrów. Stado na terenie gminy Mirosławiec liczy 40 sztuk. Jest też coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych na terenie naszego kraju.  

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola