Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wizyta w Bad Essen

Data publikacji: 2013-09-17, Data modyfikacji: 2013-09-17
A A AWydrukDrukuj  
 

Na zaproszenie władz partnerskiego miasta Bad Essen w dniach 13 – 15 września br. czteroosobowa delegacja Miasta Wałcz w składzie:

1. Barbara Wojdan – Inspektor ds. architektury przestrzeni
2. Krzysztof Piotrowski – Radny Rady Miasta Wiceprzewodniczący Komisji Spraw społecznych
3. Bogumił Babiak – Tłumacz
4. Marek Matela – Zastępca Burmistrza Wałcza,

wzięła udział w obchodach święta plonów, które zakończyło sezon ogrodowy w Bad Essen.

Plan krótkiej wizyty naszych przedstawicieli był bardzo napięty, a elementem otwarcia było spotkanie w ratuszu z szefami wszystkich klubów zasiadających w radzie. Podczas tego spotkania Burmistrz Bad Essen Günter Harmeyer – przedstawił w ciekawej prezentacji wielkość i zasoby gminy Bad Essen. Odpowiadał na pytania naszych przedstawicieli, oprowadził naszą delegację po budynku a zwieńczeniem wizyty był uroczysty wpis do kroniki Bad Essen.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Bad Essen, w którym przewodnikami po gminie był obecny Burmistrz G. Harmeyer oraz honorowy obywatel Wałcza i były wieloletni Burmistrz Gerhard Hofmeyer. Na naszej delegacji największe wrażenie zrobił park, w którym w 2010 roku odbywała się wystawa kwiatów. W kompleks parku wchodzi także specjalna budowla wykonana z drewna i wypełniona gałązkami brzozowymi. Konstrukcja ta pełni funkcję zdrowotną, mianowicie służy mieszkańcom i turystom jako inhalator. Koszt budowy tej inwestycji wyniósł około 2 milionów euro.

Po zwiedzaniu Gminy, delegacja udała się w oddalany o kilka kilometrów zamek Ippenburg rodziny von dem Bussche, gdzie w ogrodach i na dziedzińcu odbywało się święto plonów. Nasza delegacja została także oprowadzona po zamku, w którym obecnie wraz z rodziną mieszka najmłodszy spadkobierca rodu Pan Wiktor Freiherr von  dem Bussche.

Całość wizyty zwieńczyła sobotnia kolacja, w której udział wzięli także zastępcy Burmistrza oraz zaproszeni goście.

Kolejna wizyta potwierdziła, jak ważne znaczenie pomiędzy naszymi miastami mają bezpośrednie kontakty. Wydaje się zasadne, aby w roku 2014 do Wałcza przyjechała większa grupa mieszkańców Bad Essen, co zadeklarował Burmistrz Günter Harmeyer.

Tak wizytę w Bad Essen podsumowali członkowie naszej delegacji, którzy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, co często  podkreślali gospodarzom.

Barbara Wojdan była pod wrażeniem parku, który łączy w sobie wiele funkcji: jest w nim miejsce dla najmłodszych – duży plac zabaw, ścieżka „zmysłów” obsadzona bylinami i krzewami oraz konstrukcja do inhalacji, o której wspominał burmistrz M. Matela. Kolejną rzeczą przyciągającą uwagę była zadbana zieleń na skwerach  w centrum Bad Essen. Pięknie zagospodarowane kwietniki, a także obsadzone kwiatami miejsca pod drzewami. Ciekawostką były urządzenia zabawowe dla dzieci montowane w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła.

- Pytałem wspólnie z wiceburmistrzem Matelą o sprawy finansowania wielu instytucji i wpływy oraz wysokość budżetu. Co ciekawe jedynym kosztem jaki ponoszą władze miasta w związku z oświatą jest utrzymanie budynków oraz opłacenie woźnego. Pozostałych nauczycieli opłaca powiat. Budżet Bad Essen jest porównywalny do naszego, ale wydatków mają zdecydowanie mniej. Mają za to rozbudowaną radę, która składa się z 33 radnych – powiedział Krzysztof Piotrowski.

- Burmistrz G. Harmeyer podkreślał, że zależy mu na dalszych dobrych kontaktach  z Wałczem stąd wspólnie postanowiliśmy wypracować nowe formy współpracy. Zauważyliśmy, że jednym z wiodących w Bad Essen pracodawców jest firma zajmująca się metalurgią, być może współpraca w tym temacie pozwoli nawiązać kontakty pomiędzy naszymi firmami działającymi w tej branży. Ustaliliśmy również, że w przyszłym roku spotkamy się w większym gronie. Niewykluczone, że w przyszłorocznym święcie plonów na zamku Ippenburg wystawione zostanie stoisko promocyjne z Wałcza.

 

UM Wałcz, Źródło artykułu: www.um.walcz.pl, Autor zdjęć: UM Wałcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wałecki

Powiat wałecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wałcz. Na powiat składają się cztery miasta: Wałcz, Człopa, Mirosławiec, Tuczno, a także sześć gmin: Lipiany, Pyrzyce, Bielice, Kozielice, Przelewice, Warnice.

Na ziemie powiatu wałeckiego dojedziemy drogami krajowymi nr 10 i 22, a także wojewódzkimi 163, 177, 178 oraz 179. Dostaniemy się tu również transportem kolejowym.

Czekają tu na nas liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Ciekawostką jest stado wolno żyjących żubrów. Stado na terenie gminy Mirosławiec liczy 40 sztuk. Jest też coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych na terenie naszego kraju.  

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola