Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczystość 74 Rocznicy wybuchu II...

Data publikacji: 2013-09-04, Data modyfikacji: 2013-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 2 września br. o godz. 13:00 na Cmentarzu Wojennym w Wałczu odbyła się uroczystość z okazji 74 Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystość rozpoczęła przywitaniem gości przez Panią Małgorzatę Laskowską- Iwanowicz – dyrektor Wałeckiego Centrum Kultury, która poprosiła o zabranie głosu przez Panią Bogusławę Towalewską- Burmistrza Miasta Wałcz.

„Szanowni Kombatanci, Panie Pośle, Panie Starosto, drodzy Mieszkańcy naszego miasta. A lato było piękne tego roku i podobno śliwy uginały się od owoców, i dzieci miały przygotowane mundurki do szkoły. Nic z tego – 1 września, 74 lata temu rozpoczęła się najtragiczniejsza, najstraszniejsza wojna współczesnego świata. Do historii przeszła jako II wojna światowa. Pierwszego  września 1939 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach ludzkości. Skończył się długi i bezkarny okres pokojowych zwycięstw Hitlera, skończył się okres szantażu politycznego, zaczęła wojna. Pod słonecznym niebem pięknej polskiej jesieni 39. roku w jednej chwili rozpętało się piekło. Takiej brutalności świat nie widział a ofiar do dzisiaj nie policzono. Niemiecki but i pancerne gąsienice niemieckich czołgów ze szczególną gorliwością rozjeżdżały polskie miasta i wsie. Siedemnaście dni później zaatakowała Polskę Armia Czerwona. Układ Ribbentrop- Mołotow obowiązywał. Znaleźliśmy się w kleszczach, ale My - jak to Polacy - jak zwykle nie poddaliśmy się łatwo. Dzielny opór stawiło polskie wojsko – słabo uzbrojone i jak to teraz byśmy określili bez komunikacji między jednostkami. Do chlubnej historii naszego oręża przeszła obrona Westerplatte, bitwa o Mławę, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Kockiem, obrona Warszawy. Wielką odwagą i zaangażowaniem wykazała się ludność cywilna. Czekaliśmy na pomoc Anglii i Francji, a w Paryżu na ulicach ludność krzyczała „Nie chcemy umierać za Gdańsk”. Poddaliśmy się dopiero 5 października. Jak pokazał czas, nie takie militarne potęgi padały pod nawałem niemieckich najeźdźców i nie w tak krótkim czasie. W kraju zaczęła się hekatomba ludności cywilnej, mordowano metodycznie i z zamiarem unicestwienia całej grupy narodowej. Taki los spotkał Żydów, Cyganów. I mimo ekstremistycznej polityki niemieckiej Polacy zorganizowali zbrojny opór przeciw najeźdźcom.  O wrześniu 39. roku musimy pamiętać nie tylko jako okresie heroizmu polskiego żołnierza, jego odwagi i jego poświęcenia, ale także o  klęsce polityki polskiego państwa.  Skala zbrodni podczas II wojny światowej  była niewyobrażalna i jakkolwiek absurdalnie to zabrzmi, to dzięki temu przeorała ludzką świadomość.  Mieszkańcy Europy postanowili, że już nigdy nie może dojść do wojennego dramatu na kontynencie, kolebce wolności i swobód obywatelskich, ale także kontynencie, który zafundował światu dwie wojny.  W długim procesie dziejowym obejmującym zimnowojenny podział na Europę Zachodnią i Wschodnią powstała Unia Europejska, w której na szczęście jest Polska, a wielkim orędownikiem przynależności do Unii były Niemcy. Tej struktury organizacyjnej Europy musimy  strzec  i bronić, bo jest ona gwarantem pokoju na naszym kontynencie i w tym sensie minister Rostowski miał rację, gdy mówił, że o wojnę nie jest trudno
w sytuacji niepewności, kryzysu i  bezrobocia, a przykład dały Bałkany. Drodzy Kombatanci kampanii wrześniowej i wszystkich frontów Europy i świata, więźniowie obozów koncentracyjnych, łagrów i podziemia – to Wam zawdzięczamy pokój i bezpieczeństwo, chylimy przed Wami czoła i obiecujemy pamiętać. Życzę Wam Czcigodni Kombatanci zdrowia, długich lat życia i szczęścia w otoczeniu dzieci
i rodziny.”

Po przemówieniu Pani Burmistrz, ks. mjr Władysław Kozicki -Proboszcz Parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu wraz z ks. Piotrem Żornaczukiem- Proboszczem Parafii Prawosławnej w Wałczu modlili się za kawalerzystów, ułanów, strzelców konnych oraz wszystkich żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej. Po modlitwie delegacje samorządów, oświaty, organizacji kombatanckich, związków oraz pozostałych instytucji złożyły kwiaty przy pomniku ofiar wojny.

Po uroczystości na Cmentarzu Wojennym, związki kombatancie wraz z kierownictwem Urzędu Miasta Wałcz udały się do ratusza aby porozmawiać o historii

Polski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Źródło/Zdjęcia: Przemysław Draus

 

UM Wałcz, Źródło artykułu: www.um.walcz.pl, Autor zdjęć: UM Wałcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wałecki

Powiat wałecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wałcz. Na powiat składają się cztery miasta: Wałcz, Człopa, Mirosławiec, Tuczno, a także sześć gmin: Lipiany, Pyrzyce, Bielice, Kozielice, Przelewice, Warnice.

Na ziemie powiatu wałeckiego dojedziemy drogami krajowymi nr 10 i 22, a także wojewódzkimi 163, 177, 178 oraz 179. Dostaniemy się tu również transportem kolejowym.

Czekają tu na nas liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Ciekawostką jest stado wolno żyjących żubrów. Stado na terenie gminy Mirosławiec liczy 40 sztuk. Jest też coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych na terenie naszego kraju.  

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola