Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Noc Muzeów w Wałczu

Data publikacji: 2013-05-20, Data modyfikacji: 2013-05-20
A A AWydrukDrukuj  
 

Tak jak w większości miast tak i w Wałczu zorganizowano Noc Muzeów.

Głównym punktem programu było oficjalne otwarcie nowej ekspozycji stałej – przecięcia wstęgi dokonała Burmistrz Miasta Bogusława Towalewska.  Wałeckie muzeum dzięki projektowi „My też chcemy i możemy” dofinansowanemu  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Rozwój infrastruktury kultury stworzyło nowoczesną prezentację historii Ziemi Wałeckiej – od czasów prahistorycznych po średniowiecze.  Duże wrażenie robi chata rogownika wykonana samodzielnie przez pracowników muzeum – Bartłomieja Baranowskiego i Andrzeja Baranowskiego.  Pięknie prezentowały się  eksponaty podarowane przez Starostwo Powiatowe (średniowieczna suknia) i zbroja którą wspólnie ufundowały  ZEC, TBS, ZWiK, ZKM.  W gablotach znalazły się między innymi fragmenty kolekcji skamieniałości  Edwarda Noniewicza oraz minerały ze zbiorów Stanisława Chuchro, który wspierał tworzenie wystawy swą wiedzą geologiczną. 

Zaplanowane oblężenie muzeum i pokaz machin oblężniczych ze względu na ulewny deszcz odbyły się z małym opóźnieniem  – pogoda najwyraźniej starała się ochronić muzeum ;)
Widzowie mogli usłyszeć dwie pasjonujące gawędy pani  Justyny Sepiał – Rychlik o średniowiecznych strojach i o tajemnicach średniowiecznej alkowy. Osada rzemieślnicza z pokazami   rogownictwa garncarstwa, snycerstwa, rybactwa, kowalstwa, plecionkarstwa, tkactwa i bednarstwa przyciągała uwagę nie tylko dzieci ale i dorosłych.  Zespół  DAIR zachwycił wszystkich  koncertem muzyki celtyckiej.

 

UM Wałcz, Źródło artykułu: www.um.walcz.pl, Autor zdjęć: UM Wałcz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
wałecki

Powiat wałecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie zachodniopomorskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Wałcz. Na powiat składają się cztery miasta: Wałcz, Człopa, Mirosławiec, Tuczno, a także sześć gmin: Lipiany, Pyrzyce, Bielice, Kozielice, Przelewice, Warnice.

Na ziemie powiatu wałeckiego dojedziemy drogami krajowymi nr 10 i 22, a także wojewódzkimi 163, 177, 178 oraz 179. Dostaniemy się tu również transportem kolejowym.

Czekają tu na nas liczne szlaki rowerowe, piesze i kajakowe. Ciekawostką jest stado wolno żyjących żubrów. Stado na terenie gminy Mirosławiec liczy 40 sztuk. Jest też coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. W Rudnicy znajduje się jeden z największych parków linowych na terenie naszego kraju.  

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola